Internet huczy od nawzajem wykluczających się informacji, nie tylko w kontekście soi ale i ogólnie, w temacie zasad zdrowego ożywiania. Pełen jest trendów, mód i mitów.
Jak to jest z soją?
Zacznijmy od mojej działki czyli Klasycznej Medycyny Chińskiej i jej szerokiego spojrzenia na produkt jakim jest tofu czyli ser roślinny.
Zacznijmy od tego że w TCM i CCM ze względu na konkretne właściwości każdego produktu spożywczego, nie ma możliwości zastąpienia któregoś z nich innym produktem. Kulinarnie, w kwesti samego smaku – owszem, tofu z powodzeniem zastępuje nabiał zwierzęcy. W medycynie chińskiej patrzymy na produkty spożywcze znacznie szerzej. Bierzemy pod uwagę nie tyle składniki odżywcze, mikro i makroelementy ale również źródło pochodzenia produktu, sposób jego obróbki, termikę, smak (wg Pięciu Przemian), kierunek ruchu.
Jak to jest z naturalnym tofu?
Ser sojowy ma smak łagodny, działa nawilżająco i odświeżająco. Podobnie jak większość strączków ma słodki smak i chłodną naturę termiczną, dlatego nie zaleca się przesadzać ze spożyciem tofu NA SUROWO w przypadku osób wychłodzonych i niedoborowych. Posiada naturę Yin i oraz proteiny, które również mają charakter Yin. Jest więc odżywcze, odświeżające i chłodne, tonizuje Yin i Qi. Dzięki temu oczyszcza organizm z gorąca i eliminuje toksyny. Jest doskonałym wyborem w przypadku objawów jak:
- ognień żołądka (zapalenia błony śluzowej żołądka)
- jelito grube – przy eliminacji wilgotnego gorąca
- pośrednio – poprzez działanie na ogień żołądka, usuwa gorąco płuc (przewlekłe stany zapalne)
- zapalenie spojówek wynikłe z gorąca
- cukrzyca – jeśli mamy do czynienia z objawami gorąca żołądka
- zalecane w przypadku malarii, problemów z miesiączką
- zewnętrznie – łagodzi oparzenia i choroby skóry wywołane gorącem
- odżywia tzw. wewnętrzne płyny, wspomaga wydzielanie płynów ustrojowych
- łagodzi suchość
Tofu i tipy:
- suchy, przewlekły kaszel – łagodząco zadziała podanie tofu z miodem
- upały letnie oraz poczucie wewnętrznego gorąca – ochładzająco zadziała tofu na surowo w sałatkach lub w koktajlach
- zewnętrznie przy oparzeniach niskiego stopnia, po zbyt intensywnym nasłonecznieniu – rozgniecione tofu przyłożone do ciała i przytrzymane gazą zadziała nawilżająco, łagodząco i chłodząco.
W przypadku wewnętrznego zimna lub zimnej wilgoci warto tofu spożywać NA CIEPŁO, równoważyć dodatkami przypraw, które mają działanie ciepłe lub rozgrzewające.
Tofu jest żywnością przetworzoną zatem niezwykle ważne jest to jakie metody przetwarzania są stosowane przez koncerny produkujące tofu. W niektórych przypadkach przetwarzanie tofu może sprawić, że będzie ono bardziej toksyczne, dlatego zaleca się kupowanie tofu tylko od najbardziej zaufanych producentów. Soja jest wytwarzana z ziaren soi, jak się szacuje w 2015 roku ponad 90% produktów sojowych spożywanych w USA było modyfikowanych genetycznie. Spożywanie żywności GMO, skutkuje spożyciem mniejszej ilości składników odżywczych, a w niektórych przypadkach narażeniem na pestycydy, takie jak glifosat, co może mieć negatywne konsekwencje zdrowotne.
Dobrej jakości tofu spożywane z umiarem i w odpowiedniej postaci jest bardzo wartościowym dodatkiem do zrównoważonej diety.